Diş Hekimliği

Diş çıkarma belirtileri: Çocukların genellikle, altı ay civarında alt orta kesici süt dişleri ardından kısa sürede üst orta kesici dişleri çıkar.

Takip eden 18 – 24 ay içerisinde diğer süt dişleri de çıkar. İki- üç yaşına geldiğinde 20 süt dişinin tamamı çıkmış olmalıdır. Diş çıkarma esnasında çocuklarda huysuzluk görülmesi normaldir. Ağızlarından salya akması, ağza bir şeyler sokma isteği, damakta kaşıntı çocuklarda başlıca diş çıkarma belirtileridir.

Diş çıkarma sırasında 37,5 dereceye kadar ateş normal kabul edilir. Ancak çocuğunuz diş çıkarırken ateşleniyorsa, doktorunuzu aramanız gerekir. Bebeğin dişlerini temiz parmağınızla ya da ıslak bir gazlı bezle hafifçe ovarak rahatsızlığı kısmen azaltabilirsiniz. Soğuk bir diş halkası da bebeğin hassaslaşan diş etlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ancak diş halkasının hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Doktorunuzun önereceği diş etleri üzerine sürülen, rahatlatıcı ilaçlarda çocuğunuzu rahatlatacaktır. Süt dişleri çabucak çürümeye müsait! Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğinden çürümeye daha yatkınlardır. Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleridir ki bu da çocukların dişlerinin çürümesinde önemli bir etkendir.

Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Bu yüzden ebeveynler çocuklarını ortalama 6 ayda bir iş hekimine götürmelidirler.

Bebeklerin diş temizliği nasıl yapılmalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken,yani ilk dişler çıktığında bebeğin ağzını temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra ortalama 2,5 – 3 yaşında başlanması uygundur. Çocuklar için diş fırçası seçimine özen gösterilmeli, çocuklar için özel yumuşak kıllı diş fırçası tercih edilmelidir. Diş fırçaları en geç altı ay içinde değiştirilmelidir. Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanılmamalıdır. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Leblebi kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir fırçalamanın önemli olduğunu da unutmamamız gerekir. Ayrıca çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi: “fissür örtücü” dediğimiz malzemedir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücü maddeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. sızması engellemek çürük başlaması önlemektedir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlere uygulanan yüzeysel florür uygulamasıdır ki bu da çürüğe karşı direncini artırmaktır. Süt dişi çürüklerini hafife almamak gerekir.. Süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmeden tedavi ettirilmelidir. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu vb sorunlar yaratır. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar bir çok sağlık sorununa sebep olabilecektir.

Kağıthane’deki Diş Kliniği İmplant & Akademi güler yüzlü çocuk diş doktorları ile çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı için hizmetinizdedir.

Previous Article

Next Article